“Скоріше живий, ніж мертвий” - невдалий експеримент чиновників з ринком оцінки та нерухомості

02.08.2018

“Скоріше живий, ніж мертвий” - невдалий експеримент чиновників з ринком оцінки та нерухомості

З середини липня ринок нерухомості і оцінки сколихнула новина про “диво” реєстр, яким фактично заблокували можливість купувати та продавати нерухомість. В чому була проблема і як її вирішують, коментує економіст, судовий експерт Олександр Семенюк.

Палиця з двома кінцями – саме так зараз описують ринок оцінки майна оцінювачі та власники нерухомості. Фонд держмайна, який нещодавно вирішив перезапустити реєстр, фактично зупинив його повноцінну роботу. Разом з тим, двотижневі численні занепокоєння та обурення оцінювачів та власників майна були частково почутими з боку можновладців. Так, чиновники через деякий час вимушені були зізнатися, що допустились помилки із невдалим запуском нового реєстру. З іншого боку, оцінювачі наразі налаштовані оптимістично і вірять, що зможуть відстояти право громадян на незалежну оцінку та свою повноцінну роботу без впливу регулятора.

Для більш детального усвідомлення ситуації хочу пояснити, що, починаючи з другої половини 2017 року фондом була штучно ускладнена робота бази звітів з оцінки. З початку 2018 року діючі оцінювачі мали змогу вносити дані до бази звітів з оцінки з величезними труднощами (подекуди реєстр коректно працював тільки в нічні години). 18 липня 2018 року ФДМУ видав наказ, яким без попереджень і перехідного періоду заблокував стару базу звітів оцінки. Оцінювачі, нотаріуси та звичайні громадяни були поставлені перед фактом, що тепер для оформлення нотаріальної угоди відчуження треба заново реєструвати і нові, і старі звіти в нову (стару) базу звітів оцінки через електронний майданчик (посередник "Оцінка-online", створений на базі приватного підприємства "Ві Ай Пі Департамент").

Сьогодні в ФДМУ зареєстровано 4 електронних майданчики. Але з середини липня функціонує лише один майданчик із складним програмним забезпеченням, який штучно ускладнює реєстрацію звітів з оцінки. Більше того, цей майданчик лише виконує номінальну функцію (так звані сумнозвісні “прокладки”) між оцінювачами та базою звітів оцінки, збираючи кошти за передачу даних до цієї бази. При чому факт перерахування коштів здійснюється не за результат роботи, тобто внесення даних, а тільки за спробу передати або отримати дані до/з бази звітів оцінки. При кожній спробі цей електронний майданчик знімає з оцінювачів та нотаріусів 390 грн. Тобто мінімальний платіж для кінцевого клієнта складає 390,0*2=780,0 грн. А в разі програмного збою чи технічної помилки таких спроб внесення даних може бути декілька.

Хочу також звернути увагу, що на виконання змін до положень Податкового кодексу України, ФДМУ замовив за 830,0 тис. грн. бюджетних коштів для встановлення модулю, який є складовою частиною нової бази оцінок. Головне призначення цього модуля – відсікати занижені результати проведення оцінок для недопущення втрат бюджету України. В цілому мета зрозуміла та правильна. Але сам модуль засекречений. Внесені в нього дані громадськості невідомі. Для загального доступу на сайті ФДМУ винесена одна таблиця з індикативними цінами на нерухомість, які на практиці досить часто не відповідають рівню ринкових цін.

Наразі ФДМУ як компромісний варіант пропонує безоплатно перереєструвати в новій базі звіти, які були зареєстровані в старій базі оцінок. Електронний майданчик "Оцінка-online" починає виправляти власні помилки в програмному забезпеченні та надає можливість вносити результати оцінки щодо землі. Як запевняють чиновники Фонду, з часом після того, як запрацюють нові електронні майданчики, вартість реєстрації має знизитися, а кошти за користування електронною базою будуть зніматися тільки після позитивного результату внесення даних щодо оцінки.

інші новини >


Top