Відкрите звернення до Міністерства юстиції щодо роз’яснення окремих норм закону в частині проведення судової експертизи

17.08.2018

Відкрите звернення до Міністерства юстиції щодо роз’яснення окремих норм закону в частині проведення судової експертизи

Після запровадження судової реформи, внесення змін в процесуальне законодавство та в Закон України "Про судову експертизу", все більше з'являється незрозумілих трактувань норм закону в частині проведення судової експертизи. Зокрема, статті 7 Закону "Про судову експертизу", та статей 69, 94, 242 КПК.

Ще в травні місяці адвокати та громадські організації зверталися до Міністерства юстиції України, інформували про проблеми, які склалися в сфері судової експертизи та унеможливлюють в багатьох випадках їх проведеня. Зокрема, мова йде про призначення судових експертиз у кримінальних справах. Однак чітких роз'яснень поки не отримали.

Нагадаємо, що після внесення змін в процесуальне законодавство, державні спеціалізовані установи фактично закріпили за собою монопольне право на проведення судових експертиз у кримінальних справах. Попри те, що на проблему одразу звернули увагу правоохоронні структури, зокрема Генеральна прокуратура України та Національне антикорупційне бюро України, Міністерство юстиції України не вжило жодних заходів щодо врегулювання проблемної ситуації.

Через надмірну кількість судових експертиз та нестачу кваліфікованих судових експертів, державні спеціалізовані установи, в яких судові експертизи у кримінальних справах і до цього часу проводились рік-два, почали взагалі відмовляти у проведенні судових експертиз. При цьому вони прямо вказують на нестачу ресурсів для виконання їх прямих обов'язків.

Збитки від такої ситуації в сфері судової експертизи отримує не лише вузьке коло осіб, яке чекає на проведення судової експертизи. Така ситуація підриває імідж держави, яка не взмозі запропонувати ні належний захист обвинуваченому, ні вибудувати лінію звинувачення. Адже експертиза у справі відсутня.

Виходячи з написаного, публікуємо відкрите звернення до Міністра юстиції Павла Петренка з проханням:

- детально вивчити ситуацію, яка склалася в системі судової експертизи;

- надати роз'яснення як судовим експертам, адвокатам та правоохоронним структурам, непорушуючи законодавство, забезпечити виконання своїх посадових обов'язків в умовах фактичної залежності від державних спеціалізованих установ, які не мають достатнього кадрового ресурсу на покриття потреб ринку у проведенні судових експертиз у кримінальних справах;

- пояснити позицію Міністерства юстиції України щодо питання реформування сфери судової експертизи, зокрема забезпечення рівними правами судових експертів державних спеціалізованих установ та приватних експертів.

інші новини >


Top