Відміна печаток: крок до збільшення випадків шахрайства чи імплементація європейських норм в українське законодавство

22.09.2016

Відміна печаток: крок до збільшення випадків шахрайства чи імплементація європейських норм в українське законодавство

Парламентарі пропонують відмовитись від печаток. Відповідний законопроект (Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними-особами підприємцями № 4194 від 10.03.2016 р.) було прийнято в першому читанні 8 вересня 2016 року. Що більше в такому рішенні: імплементації загальноєвропейських норм в українське законодавство чи шлях до шахрайства та підробки документів розбирався податковий консультант Олександр Семенюк.

 

Пропонуючи відповідний законопроект, законодавець посилається на те, що після скасування дозвільного порядку виготовлення печаток наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2011р. № 5 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу МВС від 11.01.1999 р. №17», будь-яка особа отримала право виготовляти печатки будь-якого змісту та у будь-якій кількості на власний розсуд. Також положення законодавства про необхідність наявності печаток на документах призвели до того, що у господарській та правозастосовчій діяльності відбиток печатки часто помилково сприймається як доказ наявності повноважень у особи, яка підписала документ, незалежно від реальних повноважень таких осіб. Тому автори законопроекту вважають, що вимога наявності відбитку печатки на документі є звичайною бюрократичною перепоною, а не підтвердженням офіційності/автентичності/достовірності документу чи повноважень особи, яка підписала такий документ. Більше того - за вимагання державним органом або органом місцевого самоврядування наявності відбитку печатки на офіційному документі пропонується встановити адміністративну відповідальність.

 

Разом з тим, фахівці, які постійно працюють з документами — не розділяють такого оптимізму парламентарів. Податковий консультант, експерт КНСЕУ Олександр Семенюк відзначає, що за наявності печатки траплялись непоодинокі випадки підробки підпису та печатки. Якщо скасувати печатку, підпис підробити стає значно легше. І якщо щодо підпису не буде ставитись питання про встановлення (підтвердження) його оригінальності, документ визнають справжнім. Щоправда на сьогодні, відзначає пан Олександр, в своїй практиці державні та недержавні структури використовують не просто іменні бланки, а бланки з захищеним зображенням. Це значно ускладнює підробку документів.

 

Але якщо дуже комусь хочеться підробити документ, то не заважає ні бланк зі спеціальними символами, ні оригінал підпису, ні печатка. Саме із такою ситуацією нещодавно зіткнулася Київська незалежна судово-експертна установа. Керівництвом КНСЕУ було зафіксовано факт підробки економічної експертизи із застосуванням підробленого підпису та накладанням на підпис підробленої печатки установи. Цей випадок було задокументовано та передано на розгляд до правоохоронних органів з метою відкриття кримінального провадження за статтею 358 Кримінального кодексу України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів».

 

Виходячи з таких фактів, у фахівців, які постійно працюють з документами та встановлюють їх справжність намір відмінити наявність печатки на документах викликало деякий сумнів. Адже на даному етапі це не стільки скасує паперову бюрократію, не надто сильно наблизить імплементацію загальноєвропейських норм в українське законодавство, скільки збільшить ризик шахрайства та підробки документів. Звісно законотворчі кроки назустріч європейським стандартам потрібно робити, але для початку необхідно вжити заходи для запобігання збільшення шахрайства та підробки документів.

 

інші новини >


Top