Як суб'єкту господарювання захиститись від незаконних податкових перевірок, донарахування податків або штрафів - поради експерта

05.10.2016

Як суб'єкту господарювання захиститись від незаконних податкових перевірок, донарахування податків або штрафів - поради експерта

Під час перевірки суб'єктів господарювання досить часто складається парадоксальна ситуація, коли представники контролюючих органів, зокрема, Державної фіскальної служби, державної аудиторської служби (колишнє КРУ) вдаються до необгрунтованих, спірних підстав до донарахування податків та відповідних штрафних санкцій. В чому причина такої ситуації і як цьому запобігти, читайте в матеріалі нашого юриста, податкового консультанта Олександра Семенюка.

 

З точки зору логіки і роботи органів державної влади, коли виникає спір між двома суб'єктами, має з'явитись третя особа, яка може допомогти вирішити спір. Діюче в Україні законодавство, зокрема закон «Про судову експертизу», передбачає, що в разі, коли для усунення протиріч між різними точками зору необхідне спеціальне знання, призначається експертиза із залученням носія таких знань - експерта - фахівця в тій чи іншій галузі знань. Також законодавець статтею 84 Податкового кодексу України передбачає можливість залучення фахівців вищої категорії в цих питаннях - незалежних експертів, до яких відносяться експерти із відповідною кваліфікацією та атестацією Міністерства юстиції України.

 

Таким чином, у платників податків - суб’єктів господарювання - є вагомий інструмент для захисту від необґрунтованих донарахувань податків. Таким інструментом є вищезгадана економічна (податкова) експертиза, проведення якої ініціюється суб’єктом господарювання під час податкової перевірки. Необхідність проведення експертизи виникає у випадку, коли є сумнів в обґрунтованості претензій у вигляді підстав для донарахування податків.

 

Як показує практика, більшість суб’єктів господарювання - платників податків - не знають про існування такої норми та, відповідно, можливості захисту, і тому стаття 84 ПКУ на сьогоднішній день не працює. Не менш важливо, щоб під час складання заяви на проведення експертизи були коректно поставлені питання, на які має відповісти експерт. Типовою помилкою при написанні заяви є постановка питань, які мають ознаки правового характеру. Також неприпустимими є питання, які мають суб’єктивні ознаки. Наприклад, питання, поставлене перед експертом в наступному формулюванні: «Чи було головним бухгалтером підприємства навмисно занижено суми відрахувань з податку на доходи фізичних осіб під час виплат працівникам підприємства заробітної плати?» має заздалегідь упереджений характер, на яке експерт не може надати відповідь. З іншого боку, питання, поставлене в наступному ракурсі: «Чи підтверджується документально заборгованість підприємства з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2016 р.»? входить до компетенції експерта та відповідає його спеціалізації. Таким чином, платник податків повинен уважно поставитись до складання заяви та правильно поставити питання, на які відповідатиме експерт.

 

Загалом, суб’єкт господарювання (платник податків) повинен знати, що в нього є невід’ємне право на захист своїх інтересів, яким він може скористатися, коли виникає спір між ним та контролюючими органами.

 

інші новини >


Top