Мінімальна зарплата 3 200 грн: благо чи популізм?

31.10.2016

Мінімальна зарплата 3 200 грн: благо чи популізм?

Вже тиждень вся країна обговорює урядову ініціативу щодо підвищення рівня мінімальної заробітної плати до 3 200 грн. Наскільки можливе таке підвищення з 01 січня 2017 року, що для цього потрібно і якими будуть наслідки підвищенням мінімальної заробітної плати в матеріалі податкового консультанта КНСЕУ Олександра Семенюка.

 

Щоб оцінити можливість такого підвищення, треба від політичних гасел перейти до аналізу макроекономічних показників. На сьогодні в Україні приблизно 40% працівників отримують офіційно мінімальну заробітну плату. З цих 4-х млн приблизно 2 млн – працівники бюджетної сфери, інші 2 млн – працюють в секторі малого бізнесу. До цієї категорії ще слід додати близько 500 тис приватних підприємців, які працюють на єдиному податку, а рівень їх податків прямо пропорційний до мінімальної заробітної плати.

 

Найбільший ризик підвищення мінімальної зарплати полягає в тому, що її зростання, з одного боку, провокує збільшення податків для малого бізнесу та, з іншого боку, зростання надбавок для чиновників, суддів тощо. Наприклад, якщо розмір мінімальної зарплати становитиме 3 200 грн, то відповідно до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» зарплата судді місцевого суду складатиме 96 000 грн, судді апеляційного суду – 160 000 грн, Верховного суду – 240 000 грн.

 

Також підвищення мінімальної зарплати до рівня 3 200 грн. вдарить по малому бізнесу, зокрема приватним підприємцям – платникам єдиного податку. Оскільки, якщо мінімальна заробітна плата буде 3 200 грн, то приватний підприємець другої групи повинен сплатити 1 344 грн в місяць податку та 1 328 грн за кожного працівника. Зараз ці суми відповідно становлять 609 грн/місяць та 601,75 грн/місяць.

 

Найбільша проблема запропонованого підвищення мінімальної заробітньої плати полягає в тому, що воно відбуваються в умовах нульового зростання економіки. А це прямий шлях до інфляції та включення друкарського станка. Якщо додатковий випуск грошових одиниць не підкріплюється зростанням продукції, це неминуче призводить до зростання цін. Наслідком цього стане девальвація гривні до іноземних валют, адже гривні на руках стане більше, що автоматично приведе до зростання курсу.

 

Але насправді підвищення можливе і для цього є відповідне економічне підгрунтя, а саме - зростання економіки та залучення реальних інвестицій. Працююча економіка надасть можливість наповнювати з податків бюджет і формувати адекватний попит на ринку праці. Залучення інвестицій та зростання економіки в свою чергу сформує ринкову конкуренцію та витіснить монополістів з бізнесу. Це і стане обгрунтованою підставою для підвищення мінімальної заробітньої плати. 

 

інші новини >


Top