Колектори поза законом. Чому їх бояться?

24.03.2017

Колектори поза законом. Чому їх бояться?

Останнім часом до Київської Незалежної судово-експертної установи все частіше звертаються з проханням провести експертно-економічне дослідження фінансово-кредитних операцій у зв’язку з погрозами зі сторони юридичних або фізичних осіб, що надають колекторські послуги. Як себе поводити з колекторами пояснює консультант з економічних питань Наталія Волкова.

Більшість Позичальників, які брали кредит в іноземній валюті (особливо – в 2006-2008 роках, коли курс валют в Україні був у п’ять разів дешевше, ніж нині), через непросте фінансове становище на теперішній час, не мають змоги виплачувати банку кредитні кошти. З причини, що інколи витрати на стягнення коштів з Позичальника за проблемним кредитом можна порівняти з розміром самого кредиту, не рідким випадком є те, що Кредитори продають такі борги «колекторським компаніям», які, в свою чергу, не соромляться «витребовувати» борги у будь-який спосіб (навіть з порушенням законодавства України).

 

Хто такі «колектори»?

 

Слід зазначити, що в українському законодавстві немає визначення терміну «колектор» як такого. Проте, є визначення послуг, які ним надаються.

 

Отже, колекторські послуги – послуги, які надаються кредитору з метою спонукання вчинення боржником дій щодо сплати ним простроченої заборгованості за грошовими зобов’язаннями шляхом усного, письмового (в тому числі з використанням електронного чи іншого технічного засобу зв’язку) спілкування з ним, членами його сім’ї та іншими родичами, його роботодавцем та іншими особами, які мають вплив на нього тощо. До колекторських послуг не відносяться послуги, пов’язані з факторингом, а також з наданням юридичних послуг у ході відповідного судового процесу (ЗУ «Про заборону надання колекторських послуг щодо фізичних осіб-боржників» №2275-1 від 04.03.2015р.).

 

Чи є діяльність «колекторських організацій» правомірною?

 

Згідно ЗУ «Про заборону надання колекторських послуг щодо фізичних осіб-боржників» №2275-1 від 04.03.2015р., законодавчо запроваджується тимчасова заборона надання колекторських послуг щодо фізичних осіб-боржників, виходячи з конституційних принципів пріоритету прав і свобод людини і громадянина, захисту моральності, заборони використання власності на шкоду людині і суспільству, захисту прав боржників, щодо яких проводиться діяльність по стягненню заборгованості за діючими зобов’язаннями з боку суб’єктів колекторської діяльності. Таким чином, діяльність «колекторських організацій» не є правомірною.

 

На зміну «колекторської діяльності» в 2016 році прийшов «інститут приватних виконавців», що здійснює примусове виконання судових рішень та рішень інших органів. Закон «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» №1403-19 від 02.06.2016р. визначає основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус.

 

Продовження в наступному матеріалі ...

інші новини >


Top