Експерт-почеркознавець пояснює наслідки відміни печаток

11.05.2017

Експерт-почеркознавець пояснює наслідки відміни печаток

Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями» (№ 1982-VIII від 23.03.2017 р.,) яким по суті відміняються печатки в документах, з одного боку призведе до подальшої лібералізації умов ведення бізнесу, а з іншого - сприятиме зменшенню наглядової функції держави. Що при цьому зміниться в роботі експерта-почеркознавця, пояснює Олена Кривошеїна. 


Виходячи з нових норм Господарського кодексу України, підприємства далі можуть використовувати печатки, хоча їх наявність або відсутність в подальшому не створюватиме юридичних наслідків. При цьому державні органи влади та органи місцевого самоврядування не матимуть права вимагати наявності печатки на будь-якому документі.


Тепер де-факто виготовлення печаток може бути здійснено будь-якою особою, тож поняття «оригінал печатки» та «підроблена печатка» просто розмивається. На практиці це означатиме, що на перших порах підприємства можуть стикнутися із хвилею підроблених підписів та підроблених печаток від різного кола осіб: починаючи від недобросовісних конкурентів та закінчуючи податковими чи іншими контролюючими органами.


Експерт-почеркознавець відзначає позитивні моменти відміни печаток. Адже з одного боку втрачається один з елементів захисту документу, з іншого боку, такий важливий реквізит як підпис у випадку виникнення необхідності його дослідження постає перед експертом в «чистому» вигляді, його графічна складова не псується нанесеним зверху відбитком печатки, штрихи якого часто мають більш інтенсивне забарвлення аніж штрихи підписа. А справжній підпис засвідчує правдивість документу.


В експертній практиці нерідкі випадки, коли інтенсивний колір барвної речовини відбитка печатки перетинає подібний за кольором барвник підпису, що в підсумку унеможливлює почеркознавче дослідження традиційними методами. Для відокремлення графічного матеріалу використовують додаткове технічне дослідження за допомогою спеціального обладнання для виявлення залитих чи згаслих записів. В залежності від барвників застосовуються фотографічні методи посилення контрастів або кольороподілу. Однак частіше за все при дослідженні таких документів, доводиться звертатися до більш складних методів, наприклад, до спостерігання люмінесценції в ультрафіолетових та інфрачервоних променях.

інші новини >


Top