З чим пов'язані штучні обмеження в почеркознавчій експертизі

01.08.2017

З чим пов'язані штучні обмеження в почеркознавчій експертизі

Наскільки змінилась почеркознавча експертиза за 20 років, і чому обмеження, які на сьогодні встановлені — штучні, пояснює експерт-почеркознавець Олена Кривошеїна.


Почеркознавча експертиза завжди була і залишається однією з найбільш затребуваних експертиз в Україні. Пригадую, що в 1993 році, видаючи по 15-20 досліджень в місяць на експерта, ми працювали на межі, і встановлювали показники роботи відділу та лабораторії в цілому. Сьогодні навантаження на експерта-почеркознавця зросло в двічі чи в тричі. Тому відмов у проведенні експертиз чи дослтджень теж побільшало. Як і повідомлень про неможливість надання висновку.


Можна було б розділити цей обсяг роботи з судовими експертами, які не є працівниками державних установ. Однак стаття 7 Закону України “Про судову експертизу” зазначає, що “виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних та судово-психіатричних експертиз”.


Почеркознавча експертиза відноситься до традиційних, криміналістичних видів експертиз. Головна відмінність від нетрадиційних видів в тому, що вона проводиться з використанням спеціальних знань і методик, заснованих головним чином на положеннях криміналістичної техніки. Криміналістична техніка, в свою чергу, визначається і як сукупність методів досліджень (зокрема, це зареєстрованих методик дослідження), і як сукупність спеціальних технічних засобів, що застосовуються для збирання, дослідження і використання доказової інформації.


Проведення почеркознавчих видів досліджень не вимагає ні сертифікованих лабораторій, ні ведення криміналістичних обліків, колекцій, ні використання якогось високоточного, високотехнологічного обладнання. Почеркознавча - мабуть, єдина з експертиз, де і комп'ютер не допоможе. Він використовується тільки як допоміжний засіб. Немає і такої програми, яка б відразу ж видавала прізвище виконавця, встановлювала власника підпису, проаналізувавши текст документа. Тут тільки очі експерта, навички, досвід, терпіння і скрупульозна робота можуть забезпечити якісний результат.


Тому є всі підстави говорити, що на даний час почеркознавчу експертизу варто вивести з-під виду криміналістичної, і дозволити її проведення як експертам державних установ, так і приватним (незалежним) судовим експертам. Це покращить і якість таких експертиз, і зменшить кількісні показники відмов щодо їх проведення. 

інші новини >


Top