Кваліфікація та атестація судових експертів: на часі оновлення

27.12.2017

Кваліфікація та атестація судових експертів: на часі оновлення
Секція судових експертів Асоціації правників України провела чергове обговорення найбільш важливих питань у реформуванні судово-експертної діяльності, які мають знайти своє відображення у законопроекті №6264 «Про судово-експертну діяльність в Україні». Про це йдеться на сайті Асоціації правників України.

Головною темою сьогоднішньої зустрічі стало обговорення ст.16 «Атестація судового експерта» та ст.30 «Експертно-кваліфікаційна комісія судових експертів» законопроекту.

Участь у обговоренні приймали Ірина Овчар, помічник-консультант народного депутата України Ігоря Олександровича Лапіна, Катерина Сопова, науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, судовий експерт, та модератор дискусії - Ірина Педь, судовий експерт, керуючий партнер Експертної групи S&D.

Експерти під час зустрічі зосередились на пропозиціях щодо створення єдиної системи кваліфікації  та атестації судових експертів.

На початку зустрічі модератор засідання Ірина Педь, зазначила, що поточна система оцінки рівня кваліфікації та атестації судових експертів практично не виконує завдання забезпечення судової експертизи високопрофесійними спеціалістами. Основною її функцією є утримання значного бар’єру входження у професію судового експерта внаслідок високої вартості та штучних бюрократичних перешкод. Як наслідок, останніми роками кількість судових експертів, що працюють поза державними експертними установами, скоротилася більш як у п’ять разів.

Іншими недоліками чинної системи атестації судових експертів як зазначили учасники дискусії, є відсутність єдиних вимог до професійного рівня осіб, що мають намір займатися судово-експертною діяльністю, та безконтрольність діяльності відомчих експертно-кваліфікаційних комісій.

За словами експертів, рабовласницькою є існуюча практика автоматичного припинення дії свідоцтва про кваліфікацію судового експерта для осіб, які звільняються з державних експертних установ.

Дуже важливо, щоб нова система кваліфікації та атестації судових експертів не перейняла недоліки чинної. Відтак, як вважають учасники обговорення, будь-яке нововведення має піддаватися ретельному аналізу з метою запобігання будь-якого штучного  ускладнення.

Учасники зустрічі детально опрацювали питання щодо змісту законопроекту у частині ключових особливостей запропонованої системи оцінки професійного рівня судових експертів, форми та періодичності підвищення кваліфікації, забезпечення ефективності стажування, повноважень експертно-кваліфікаційної комісії та низку інших важливих характеристик пропонованої системи оцінки кваліфікації та атестації судових експертів.

На наступній зустрічі, яка відбудеться 10 січня 2018 року, обговорення законопроекту продовжиться. На розгляд винесено розділ ІІІ «Самоврядування судових експертів». Слідкуйте за нашими анонсами та долучайтеся до діяльності секції.
інші новини >


Top