В судовій експертизі може з'явитись додатковий реєстр з ключем доступу

15.05.2018

В судовій експертизі може з'явитись додатковий реєстр з ключем доступу

Такі новації пропонують парламентарі, вносячи чергові зміни в кримінальний та кримінально-процесуальний кодекси. Законопроект під номером 8336 зареєстрували народні депутати Антон Геращенко та Дмитро Білоцерковець. Хоч назва законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій незалежності судового експерта та належного забезпечення здійснення судово-експертної діяльності", саме гарантії незалежності нівелюються появою додаткового реєстру.

В пояснювальній записці до законопроекту вказується, що його основною метою є посилення гарантій незалежності судового експерта та належного забезпечення здійснення судово-експертної діяльності, а також поновлення можливості призначення експертизи в кримінальних провадженнях органами досудового розслідування самостійно.

Автори законодавчої ініціативи пропонують перебачити кримінальну відповідальність за втручання в діяльність судового експерта з метою перешкодити здійсненню ним судово-експертної діяльності, а також відповідальність за умисне знищення або пошкодження майна, що належить судовому експерту. Встановлюється можливість здійснювати допит експерта лише на стадії судового розгляду, та запроваджується можливість слідчого, прокурора отримувати письмові роз’яснення висновку експерта.

Серед іншого, автори закликають повернутися до старого порядку залучення експертів, коли кожна сторона кримінального провадження мала право робити це самостійно. Деякі обмеження пропонуються тільки для сторони обвинувачення. До слідчого судді вона звертається з клопотанням про проведення експертизи в тому випадку, коли для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідне проведення почеркознавчої експертизи, лінгвістичної експертизи мови, експертизи відео-, звукозапису, економічної експертизи, товарознавчої експертизи (якщо вартість об'єкта товарознавчої експертизи в 200 разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Однак судові експерти не вбачають в таких змінах посилення їх незалежності. Навпаки, запровадження Єдиного державного реєстру судових експертиз та експертних досліджень зробить підконтрольною роботу експертів. В проекті не розписаний механізм роботи такого реєстру, але в кулуарах його обговорюють. За наявною інформацією, планується, що кожен судовий експерт отримає відповідний ключ, і буде вносити свої дані про проведені судові експертизи та експертні дослідження в зазначений реєстр. Принцип роботи реєстру запозичили з системи е-декларування. Передбачається, що відповідний ключ отримає судовий експерт, який є в Реєстрі атестованих судових експертів Міністерства юстиції України. Це чергове обмеження в роботі експертів, які не мають свідоцтва Міністерства юстиції України, але проводять експертизи в рамках законодавства як фахівці.

інші новини >


Top